Forum FederaForum Strona Główna FederaForum
Forum Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny o zdrowiu i prawach seksualnych kobiet i mężczyzn

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaki jest status prawny sterylizacji w Polsce?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Sterylizacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
administrator

PostWysłany: Sro Maj 23, 2007 07:23    Temat postu: Jaki jest status prawny sterylizacji w Polsce? Odpowiedz z cytatem

W polskim prawie nie ma regulacji, która wprost odnosi się do zabiegów sterylizacji antykoncepcyjnej. W szczególności nie została ona przewidziana w ustawodawstwie jako metoda kontroli płodności.

W artykule 156 K.K czyn ten wymieniony jest wśród krzywd, których wyrządzenie podlega karze pozbawienia wolności:

„§ 1.Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. ”

Przepis ten w oczywisty sposób odnosi się do sytuacji, w której poszkodowany/a stał/a się ofiarą przemocy. Tymczasem przepis odnoszący się do szkody powstałej w wyniku przemocy stosuje się do sytuacji, w której pacjent/ka dobrowolnie poddaje się tej metodzie antykoncepcyjnej.

Tymczasem, zgodnie z uznanymi prawami człowieka, świadoma i dobrowolna rezygnacja z własnej płodności jest podstawowym prawem człowieka. Tak więc zabiegi wykonywane przez lekarzy na żądanie zainteresowanych osób nie tylko nie mogą być traktowane jak przestępstwo, ale powinny być dostępne na równi z innymi metodami antykoncepcji.

Przeczytasz więcej na stronie Federacji http://www.federa.org.pl/?page=article&catid=820&lang=1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Sro Maj 23, 2007 07:23    Temat postu:

Powrót do góry
Agnieszka Gliniewicz

PostWysłany: Sro Cze 06, 2007 07:10    Temat postu: Sterylizacja Odpowiedz z cytatem

Załuje bardzo,ze nie sterylizacja nie jest ogolnie dostepna i że nie moze byc przeprowadzona na zyczenia pacjentki.
Ostatnio czytalam ciekawy artykul wlasnie na temat sterylizacji-kobietom,ktore nie decyduja sie na posiadanie dzieci w przyszlosci,powinno sie pozwolic na to,by mogly sie legalnie wysterylizowac.
W sumie jestem jak najbardziej za;nie planuje dzieci w ogole i nie mialabym nic przeciwko poddaniu sie takiemu zbiegowi.Zapewne nie tylko ja,ale takze i inne kobiety.Ale z roznych zrodel wiem,ze taki zabieg jest rownie ciezko wykonac,jak aborcje.
Interesuje mnie zwlaszcza jedno:dlaczego kazdy zaslania sie kwestia sumienia?I dotyczy to zarowno sterylizacji,jak i aborcji,ale takze przepisania Postinoru,czy innch srodkow antykoncepcyjnych(Depo Provera).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bemik

PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No bo chowają głowę w piasek - po co ma go potem prokuratura ciągać. I tak średni szpitalny lekarz kilka razy do roku musi się na rozmowę do prokuratora udać - a to pacjent uważa, że skoro go nie wyleczył, to to już jest błąd w sztuce, a to (znam taki przypadek) naczytał się o wielomilionowych odszkodowaniach w USA i wpadł na pomysł, żeby dorobić...

Swoją drogą, sterylizacja powinna być wręcz proponowana kobietom po 2-3 cięciach cesarskich, dla których w ocenie ginekologa kolejna ciąża jest zagrożeniem dla życia (czyli praktycznie zawsze po 3 cięciach, czasami po 2, kiedy grozi min. pęknięcie macicy). Wiadomo, środki antykoncepcyjne, nawet rygorystycznie stosowane, nie mają stuprocentowej skuteczności, poza tym po co ma się bidula męczyć i je łykać, skoro istnieje rozwiązanie pewniejsze i na dłuższą metę lepsze dla zdrowia - podwiązanie jajowodów.
Powrót do góry
majka2222

PostWysłany: Sro Lip 25, 2007 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja również chciałam sterylizacji, ale w Polsce nie jest ona praktycznie możliwa;
ostatnio słyszałam, że sterylizacja jest szkodliwa dla kobiety- przyśpiesza starzenie, jeśli ktoś wie coś na ten temat to proszę o info
bemik

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 12:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A niby jak ma przyspieszać starzenie, skoro nie wpływa ani na równowagę hormonalną, ani na metabolizm... Mówi się wprawdzie, że ciąża trochę odmładza (chociaż późniejsze nocne wstawanie raczej niweluje ten efekt Wink ), ale to nie znaczy, że podwiązanie jajowodów będzie się wiązało z szybszym starzeniem, niż np. stosowanie prezerwatywy...
Powrót do góry
majka2222

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w gazecie pisało, że podwiązanie jajowodów powoduje zmniejszenie produkowania żeńskich hormonów i w konsekwencji starzenie; nie chcę szerzyć takich rzeczy, ale zastanawiam się czy to prawda...jeśli nie, to po co ktoś takie rzeczy wypisuje... Evil or Very Mad
bemik

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo ktoś (dziennikarz) jest w najlepszym wypadku filologiem i nic nie kuma, a w najgorszym jest skrzywiony ideologicznie.
Fizjologicznie nie ma możliwości, żeby podwiązanie jajowodów zmniejszyło ilość hormonów płciowych. Jedyna, bardzo rzadka zresztą, komplikacja (poza zakażeniami, które ryzykujemy przy każdym zabiegu) to to, że coś się "rozwiąże" (mówiąc w uproszczeniu) i bedą się zdarzać ciąże pozamaciczne.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 08:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy mając 100 tys zł długu mogę się powołać na wystarczająco trudną sytuacje finansową, żeby ktoś mi zrobił zabieg sterylizacji? Jeżeli to za mało to na ile mam się zadłużyć Smile
Powrót do góry
f1dent

PostWysłany: Sro Sie 07, 2013 17:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heheh dasz rade tak się zadłużyć? Nie sądziłem że można sterylizować ludzi ...
Marcingollub

PostWysłany: Pon Mar 24, 2014 11:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Polsce zabieg ten jest nielegalny i w przeciwieństwie do aborcji (usunięcia ciąży) niezwykle rzadko wykonywany w tzw. podziemiu - sądy dają bardzo wysokie kary za pozbawienie człowieka płodności i żaden poważny specjalista nie podejmie takiego ryzyka. Ten, kto to zrobi z pewnością wielkim specjalistą nie jest.

Sterylizacja jest legalna wtedy, gdy ma podstawy medyczne, ale i wtedy nie wystarczy opinia jednego lekarza, żeby ją przeprowadzić. Skąd w ogóle tak niedorzeczny pomysł?
EmilBW

PostWysłany: Nie Mar 15, 2015 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawie nikt się tego nie podejmuje.
bambir

PostWysłany: Wto Lip 21, 2015 05:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kto o zdrowych zmysłach by się tego podjąl...
tanzan

PostWysłany: Sro Sie 05, 2015 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jest głupota, tak robią może jakieś gwiazdki ***...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Laotrtis

PostWysłany: Pią Paź 09, 2015 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tak tego nie zmienią, wiec możecie zapomnieć zresztą ja i tak jestem za tą ustawą bo to przesada żeby sterylizować osoby żeby nie miały dzieci.
Stefan1

PostWysłany: Sro Paź 28, 2015 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Rosji w tym roku przyjęto ustawę, że będą sterylizować przestępców tego typu.
Reklama

Wysłany: Sro Paź 28, 2015 11:35    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Sterylizacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: