Forum FederaForum Strona Główna FederaForum
Forum Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny o zdrowiu i prawach seksualnych kobiet i mężczyzn
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ma prawo zabronić obecności męża??
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Twoje prawa ( prawa pacjenta )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adriana89



Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 2

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 13:34    Temat postu: Ma prawo zabronić obecności męża?? Odpowiedz z cytatem

Witam.
W trakcie pierwszej ciąży miałam bardzo nieprzyjemnego doktora ginekologa. Jako że w mojej okolicy nie przyjmował żaden inny na NFZ byłam na niego "skazana". Nie pasowały mi jego odzywki do mnie i mimo że prosiłam żeby tego nie robił, nie zwrócił na to uwagi. W końcu mając tego dość poprosiłam męża żeby pojechał ze mną na badanie USG. Lekarz zabronił wejścia mężowi do gabinetu. Uzasadnienie?? "Nie, bo nie." Czy miał takie prawo? Czy mąż może być obecny przy badaniu USG ciężarnej żony? Jeśli tak to jak takiego Pana o tym przekonać?
Chcę się zabezpieczyć na wypadek kolejnej ciąży.
Pozdrawiam
Adriana
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Paź 24, 2010 13:34    Temat postu:

Powrót do góry
Prawnik



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 94

PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

sytuacja, którą Pani opisuje (uniemożliwienie Pani mężowi uczestniczenia w badaniu) stanowi element regulacji dotyczących praw pacjenta. Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ujmuje ją jako składową prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta.

W myśl art. 21 ustawy przy badaniu może być obecna osoba bliska (oczywiście tylko za zgodą pacjenta, co wynika z innych przepisów) a osoba wykonująca zawód medyczny może odmówić obecności osoby bliskiej tylko w określonych przypadkach (to jest w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta). Fakt takiej odmowy i jej powodów osoba udzielająca świadczenia zobowiązana jest jednak odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta.

Można zatem domniemywać, że zostało naruszone Pani prawo do poszanowania intymności i godności. W takich sytuacjach można wnioskować do Rzecznika Praw Pacjenta o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie.
Jednocześnie opis tej sytuacji sugeruje, że lekarz nie dopełnił swojego obowiązku w tym zakresie. A to umożliwia złożenie skargi na lekarza do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, ponieważ taki obowiązek lekarza zapisany jest w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 36) a za naruszenie przepisów tej ustawy lekarz może odpowiadać przed sądem lekarskim.

Również nieprzyjemne traktowanie przez lekarza może być przedmiotem rozważań w kontekście prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności (art. 20 ustawy o prawach pacjenta). Należy jednak pamiętać o kwestii przedstawienia dowodów nieodpowiedniego traktowania w związku z ewentualnym postępowaniem przeciwko lekarzowi.



Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adriana89



Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 2

PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 19:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Smile
Dowodów raczej nie mam-poza obecnością męża który potwierdzi moje słowa.
Ale to nic-będę mądrzejsza na przyszłość.
Zastanawiam się też na czym polega różnica w podejściu lekarzy prywatnych i państwowych. Byliśmy prywatnie na badaniu USG między innymi po to żeby mąż zobaczył to czego u tego lekarza nie mógł no i żeby sprawdzić czy wszystko dobrze z dzidzią, ponieważ miałam wypadek samochodowy. Lekarz prywatny nie miał nic przeciwko obecności męża a nawet kilka razy zwracał się bezpośrednio do niego pokazując, tłumacząc, opowiadając. Czy naprawdę trzeba płacić żeby być traktowanym jak człowiek? Ehhh.
Jeszcze jedna prośba. Czy mogłabym prosić o dokładny punkt w zapisie prawnym dotyczący tej sytuacji? Chciałabym sobie to wydrukować i nosić w portfelu na przyszłość. Wink
Pozdrawiam cieplutko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Prawnik



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 94

PostWysłany: Czw Lis 04, 2010 16:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie,

zarówno lekarzy państwowych, jak i prywatnych obowiązują te same regulacje prawne. Oczywiście sposób ich realizacji może sie różnić, zarówno podczas wizyt u różnych lekarzy w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Istotne jest to, aby pacjenci i pacjentki mieli świadomość zagwarantowanych im odpowiednimi przepisami praw i potrafili w odpowiedzi na konkretne zachowania lekarzy, powoływać się na te gwarancje.

Przepisy, które są istotne w sytuacji, ktorą Pani opisuje to:
art. 21 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz
art. 36 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Atom



Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 12

PostWysłany: Pon Sty 27, 2014 07:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakiś dziwny lekarz
_________________
windykacja i firmy windykacyjne szczecin
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
legnard



Dołączył: 28 Sie 2015
Posty: 1

PostWysłany: Pią Sie 28, 2015 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie nie miał takiego prawa bez uzasadnionego, ważnego powodu. Lepiej zmień lekarza na innego, nawet w innym mieście.
_________________
http://chwilowkowo24.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
moniw80



Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 1
Skąd: Bielawy

PostWysłany: Wto Wrz 22, 2015 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To starszne, że wciąż są tacy lekarze, nic tylko wchodzić do gabinetów z włączonym dyktafonem. Całe szczęście, że są nato uregulowania prawne i swoją drogą, że też nie trafi taki na pacjentkę, która mu nie odpuści dosadnie...
_________________
http://mlsalon.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mariao



Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 20

PostWysłany: Czw Lis 26, 2015 15:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja więcej bym do takiego lekarza nie poszła. Przecież każdy może mieć kogoś bliskiego przy sobie podczas badania.
_________________
http://www.dentima.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Biegam



Dołączył: 15 Gru 2015
Posty: 3

PostWysłany: Wto Gru 15, 2015 09:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, tylko po co?
_________________
Moja strona: http://www.polskibiznes.info/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Santor



Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 15

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest kwestia dogadania się czy jest potrzebny czy nie. Najlepiej zmień lekarza .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Santor



Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 15

PostWysłany: Wto Gru 22, 2015 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I co z tego wyszło ?? Wie ktoś jakieś nowe info ? Proszę o szybką odpowiedz Smile
_________________
Ogłoszenia i informacje w UK
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
leysthae



Dołączył: 26 Lut 2016
Posty: 1

PostWysłany: Pią Lut 26, 2016 09:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej nie ma prawa. Na szczęście póki co mamy wolność w tym kraju i możesz sama zdecydować czy chcesz żeby mąż był czy nie. Jeśli coś mu nie pasuje to może prawnik prawo rodzinne wrocław będzie w stanie tu pomóc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lisotamaga



Dołączył: 15 Kwi 2016
Posty: 1

PostWysłany: Pią Kwi 15, 2016 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skandal, nie mial prawa tak postapic
______
http://psychologolsztyn.eu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukasz987kupis



Dołączył: 15 Kwi 2016
Posty: 2

PostWysłany: Wto Kwi 19, 2016 19:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam , z punktu widzenia lekarza - jestem urologiem - jesli pacjentka sie zgadza to nie widze poblemu aby maz byl obecny na wizycie

pozdrawiam
_________________
Dobra urologia warszawa konsultacje urologiczne - leczenie schorzeń urologicznych, USG jąder
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
inka28



Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 43

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2016 09:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że idąc n usg z ojcem dziecka, on nie może wejść do gabinetu, jak dla mnie to jest nie wyobrażalne i nie pojęte, ale już kiedyś czytałam o takich przypadkach
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 09:36    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Twoje prawa ( prawa pacjenta ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

FederaForum  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group