Forum FederaForum Strona Główna FederaForum
Forum Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny o zdrowiu i prawach seksualnych kobiet i mężczyzn

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

umowa zlecenie ważna czy nie ze względu na l4

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Porady prawne - jak to działa?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KaśkaO

PostWysłany: Pią Sie 17, 2012 14:37    Temat postu: umowa zlecenie ważna czy nie ze względu na l4 Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry
2 stycznia 2012 podpisałam umowę zlecenie na okres od 2 stycznia do 30 czerwca i od 1 września do 31 grudnia (czyli z przerwą w wykonywaniu zlecenia w lipcu i sierpniu). Była to już moja 5 taka umowa z tym samym pracodawcą. Od pierwszej umowy prosiłam o opłacanie wszystkich składek również dobrowolnych na ubezpieczenie chorobowe. 11 czerwca trafiłam do szpitala na operację wyrostka robaczkowego, dodatkowo był to 15 tydzień ciąży, która okazała się zagrożona. Od tamtego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim. Do końca czerwca zasiłek chorobowy wypłacał mi pracodawca, od 1 lipca robi to ZUS. Najprawdopodobniej do końca ciąży będę już na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z tym umowa, którą zawarłam w styczniu na okres od września do grudnia jest ważna, czy wygasa sama z powodu l4? Czy pracodawca musi ją rozwiązać oficjalnie ze mną?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Sie 17, 2012 14:37    Temat postu:

Powrót do góry
Prawnik

PostWysłany: Wto Sie 28, 2012 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Umowa ta jest ważna i nie wygasa samoistnie z powodu zwolnienia. Faktycznie jednak staje się fikcyjna i skoro Pani nie będzie wykonywać pracy taką umowę, można po prostu rozwiązać, Pani zaś otrzymywać będzie zasiłek z ZUS. Wypowiedzieć umowę może Pani lub zleceniodawca, na warunkach w niej określonych.
Powrót do góry
kostekk

PostWysłany: Wto Lip 30, 2013 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Prawnik"]Umowa ta jest ważna i nie wygasa samoistnie z powodu zwolnienia. Faktycznie jednak staje się fikcyjna i skoro Pani nie będzie wykonywać pracy taką umowę, można po prostu rozwiązać, Pani zaś otrzymywać będzie zasiłek z ZUS. Wypowiedzieć umowę może Pani lub zleceniodawca, na warunkach w niej określonych.

popieram, to jedyna zaleta tego

Ostatnio zmieniony przez kostekk dnia Czw Paź 13, 2016 12:16, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
OlaOlajna

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 10:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To dobrze, że od tej strony osoby pracujące na umowie zlecenie są chronione. W czasach kiedy wycena wartosci firmy jest ważniejsza od pracownika, to ważne by był on jednak od górnie chroniony w momencie gdy z racji np. wypadku musi udać się na dłuższe zwolnienie.
Powrót do góry
tereskazla

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 12:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kostekk napisał:
Prawnik napisał:
Umowa ta jest ważna i nie wygasa samoistnie z powodu zwolnienia. Faktycznie jednak staje się fikcyjna i skoro Pani nie będzie wykonywać pracy taką umowę, można po prostu rozwiązać, Pani zaś otrzymywać będzie zasiłek z ZUS. Wypowiedzieć umowę może Pani lub zleceniodawca, na warunkach w niej określonych. Broker ubezpieczeń pomoże zawsze w tym też

popieram, to jedyna zaleta tego

Według mnie najłatwiej odwiedzić odpowiednie osoby, jak na przykład adwokat. Zielona Góra ma jeden z najlepszych wydziałów prawa więc tam warto szukać pomocy.
Powrót do góry
prostolinijna

PostWysłany: Sob Gru 09, 2017 10:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm, ciężki przypadek.. Ja na Twoim miejscu sprawdziłabym co powiedzą o tym prawnicy, albo radcy prawni. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, znajdziesz wiele ofert w tym na przykład kancelarię http://www.bemwspolnicy.pl/ , która prowadziła sprawę mojej kuzynki. Jej szef wyrzucił ją z pracy, wiedząc że jest w ciąży. Na szczęście dostał stosowną karę i musiał Kasię na nowo zatrudnić Wink
Powrót do góry
SteffAnja

PostWysłany: Wto Gru 12, 2017 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawo pracy i prawo cywlne to coś co powinniśmy znać, przynajmniej niektóre najbardziej przydatne paragrafy. Jednak kto z nas lubi czytać takie rzeczy... Ja raz miałam kodeks pracy w ręku nic prawie nie zrozumiałam. Polecam wam za to stronkę http://kruczek.pl gdzie są przedstawione najbardziej potrzebne przepisy w dogodnej dla zwykłego człowiek formie.
Powrót do góry
Magda Bak

PostWysłany: Pią Gru 29, 2017 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ważna!
Powrót do góry
Maitla

PostWysłany: Pon Sty 15, 2018 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się całkowicie z moim poprzednikiem. Nic dodać, nic ująć...
0lga

PostWysłany: Pon Lut 19, 2018 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm. ciekawa kwestia. Myślę, że jest ważna, ale warto poszukać informacji może w prawniczych książkach. W ogóle warto mieć tego typu książki w domu, w razie jakiś wątpliwości można sięgnąć po nią i najrzetelniej odpowie na pytanie. Ja mam w domu około 7 takich książek, m.in. dotyczącą ubezpieczeń społecznych https://student.profinfo.pl/karta-produktu/pojecia-i-konstrukcje-prawne-ubezpieczenia-spolecznego-przedsprzedaz,59210.html i przydała mi się już kilka razy w przeciągu zaledwie 4 miesięcy.
Powrót do góry
kolorowapannna

PostWysłany: Sro Lut 21, 2018 19:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej jeszcze przed podjęciem pracy poczytać trochę o prawie pracy i naszych obowiązkach. Ja staram się na bieżąco dokształcać w temacie prawa, głównie dzięki www.mecenas-prawa.pl
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sro Lut 21, 2018 19:41    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FederaForum Strona Główna -> Porady prawne - jak to działa? Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: